01
Marzec

Tech Talk Special Edition II - JAVA i JavaScript

Gotowi na ekspercką dawkę wiedzy? Zapraszamy na drugą edycję naszej specjalistycznej konferencji, którą organizujemy dla pasjonatów Javy i JavaScript.

Konferencja TechTalk Special Edition II to całodniowe wydarzenie naukowe, podczas którego nasi najlepsi eksperci i wyjątkowi goście podzielą się swoją wiedzą z innymi specjalistami.

Prelekcje w dwóch salach kinowych, rozmowy i kilka godzin wymiany doświadczeń – dołącz do nas!

KIEDY: 1 marca 2019, start 9:00
GDZIE: Multikino Pasaż Grunwaldzki

⬇️⬇️⬇️ FORMULARZ DO ZAPISÓW dostępny na dole strony, rejestracja OBOWIĄZKOWA⬇️⬇️⬇️

 

!!! Lubimy dzielić się nie tylko wiedzą! Właśnie dlatego pierwszeństwo wejścia na konferencję zapewniamy tym, którzy wspomogą Fundację Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci  i wpłacą cegiełkę w wysokości 25 złotych.
Jak można dokonywac wpłat? Bezpośrednio na numer konta Fundacji lub przez PayU z dopiskiem "Capgemini TechTalk"
Więcej informacji o sposobie płatności za cegiełkę pod linkiem

 

Najświeższe informacje o konferencji znajdziecie na naszym kanale Facebook

Eksperci JAVA i JavaScript przygotowali dla Was aż 12 prezentacji!

Special Guest
Keep Betting On JavaScript
Kyle Simpson

Biography: An evangelist of the Open Web, passionate about all things JavaScript. He writes, speaks, teaches, and contributes to OSS.

Description: Brendan Eich's famous quip, "Always bet on JavaScript", revels in JS's history of naysayers predicting that we'd eventually reach a point where JS couldn't grow to meet the demands of modern development; it turns out those have always been bad bets.

It's safe to say JS is no longer trying to prove itself. It has arrived.
But where is it headed, and what does that mean for us?

 

I jeszcze jeden język ....
Jarek Ratajski

Biografia: Programowania nauczyłem się na komputerze C64 dysponującym przepastną ilością 64kb RAM (i komu to przeszkadzało?!). A od tego czasu przewinąłem się przez kilka języków programowania: C,C++, Java, JavaScript. Scala, oraz różnych dziwnych frameworków: Spring, JavaEE, JSF(niestety), AngularJS, React. Przez ostatnich wiele lat(wstyd pisać ile) byłem m.in programistą, szefem zespołu, architektem, ale też sprzedawcą i producentem filmowym :-). Pracowałem, dla banków, firm ubezpieczeniowych, a także próbowałem swoich sił jako Janusz Biznesu. Obecnie pracuje dla CSS Versicherung u krasnoludów, w mieście pod górą. Czasami prowadzę wykłady na konferencjach takich jak Devoxx, Voxxed days, Geecon, 4Developers, JDD oraz rozmaitych JUGach. Główny mój temat to walka z technologiami, które już dawno przestały być użyteczne, ale tego nie zauważyliście. Bo nie patrzycie uważnie!

Opis: Nieważne jaki język znasz i w jakim frameworku piszesz, pewnie za rok dwa, może pięć  będziesz musiał się czegoś nowego nauczyć. To piękno, ale i przekleństwo pracy programisty.
Dlaczego tak jest? Dlaczego nie można po prostu nauczyć się jednej technologii, zrobić certyfikat i dojechać tak do emerytury. Poświęcając czas na inne hobby i rodzinę zamiast na ciągłe dokształcanie.
A może się da?

O ewolucji języków programowania. Czemu raczej nie piszemy w FORTRANIE? Komu przeszkadzał ALGOL? Dlaczego programowanie funkcyjne jest starsze niż assembler? I jak przy wszystkim wygląda krótka historia C++, Javy i  C#? Gdzie to zmierza? - i dlaczego nie do Scali :-) ? - o tym będzie ta opowieść.

Stream Java
Serverless Java on Kubernetes
Krzysztof Sobkowiak

Biografia: Programista Java i starszy architekt oprogramowania w Capgemini – a do tego członek Apache Software Foundation, który wędruje po górach, ogląda horrory i kocha festiwale muzyki metalowej.

Opis: Od lat obserwujemy zmiany w sposobie implementacji aplikacji przeznaczonych do wdrażania w chmurze. Kubernetes czy Istio zrewolucjonizowały sposób wdrażania mikroserwisów, pozwalając na przerzucenie na infrastrukturę części funkcjonalności, odpowiedzialnych m.in. za niezawodność systemów, implementowanych wcześniej przy pomocy takich bibliotek jak Netflix OSS.  Rozwój technologii serverless pozwolił programistom skupić się tylko na kodzie aplikacji i nie myśleć o aspektach wdrażania aplikacji czy zarządzania infrastrukturą.

Obecnie coraz częściej aplikacje w chmurze składają się zarówno z mikro-serwisów, jak i funkcji, opakowanych jako kontenery i wdrożonych przez Kubernetesa na serwerach lub w dowolnej chmurze.

Podczas wykładu pokażę, w jaki sposób zaimplementować w Javie natywne aplikacje chmurowe oraz wdrożyć je, wykorzystując platformę Kubernetes / Openshift oraz Apache OpenWhisk - rozwiązanie open source dla Function-as-a-Service (FaaS).

Distributed system integration using Apache Camel and Spring Boot.
Wojciech Pazda

Biografia: Java Developer w Capgemini Software Solutions Center w Poznaniu.  Pasjonat  integracji systemów przy użyciu najnowszych koncepcji i  technologii, którymi zainteresował się pracując dla dużego klienta z  branży Automotive. A po godzinach oddaje się swojej drugiej pasji – żeglarstwu morskiemu.

Opis: Integracja systemów to niełatwy temat, choćby ze względu to na skomplikowany przepływ informacji, mnogość protokołów komunikacyjnych, jak i wiele formatów przetwarzanych danych.

Podczas prelekcji przedstawię koncepcję rozproszonej integracji systemów - tzw. "Agile Integration". Zaprezentuję framework Apache Camel, który znakomicie sprawdza się w takiej architekturze i rozwiązuje wiele problemów technicznych oraz biznesowych spotykanych podczas integracji systemów. Dodatkowo przedstawię projekt zrealizowany w Capgemini przy użyciu wspomnianych technologii.

Heal the code make it a better place. Power of code review.
Zuzanna Pacholczyk

Biografia: Starsza inżynier oprogramowania w Capgemini Software Solutions Center. Prężnie działa w Craftsmanship Community, bo uwielbia dzielić się wiedzą. A w wolnym czasie – ćwiczy jogę, czyta książki i dzierga na drutach.

Opis: Oddając swój kod do review czujesz strach i dreszcze? A może code review jest dla Ciebie jak yeti, którego nigdy nie widziałeś? Czas poznać jasną stronę tego procesu. Podczas mojego wystąpienia opowiem, czego uczę się dzięki code review, jakie korzyści przynosi dla mojego zespołu, a także podzielę się wskazówkami, jak przenieść swoje code review na wyższy poziom lub zacząć stosować je w swoim projekcie.

Zmiana kodowania ISO8859 na UTF8 - migracja bazy Oracle 12c
Konrad Kuna

Biografia: Zajmuje się administracją systemów informatycznych w praktyce. Doświadczony w temacie sprzętowej budowy systemu i jego wymagań  performance’owych. Od okolo 11 lat zajmuje się głównie administracją baz danych. Wcześniej bazy Microsoft MSSQL, a od 5 lat wyłącznie Oracle.

Opis: Ze względu na rosnący zakres działania aplikacji, może się zdarzyć potrzeba migracji aplikacji do pełnego zestawu znaków, czyli UTF8 (głównie ze względu na mnogość obsługiwanych języków i znaków specjalnych). Co za tym idzie baza musi przejść podobny proces. W czasie mojej prezentacji postaram się przedstawić ogólny zarys całego przedsięwzięcia, ale także  najciekawsze i najtrudniejsze problemy, z którymi należy się liczyć w czasie takiej operacji. Aplikacja Java połączona z bazą Oracle stanowi nie lada wyzwanie.

Zastosowanie podejścia Consumer Driven Contracts w architekturze Mikroserwisów.
Łukasz Parczewski

Biografia: Architekt Oprogramowania z ponad dziesięcioletnim stażem, realizujący projekty dla firm na całym świecie dla sektora publicznego, telekomunikacyjnego oraz finansowego. Obecnie realizuje projekt budowy nowoczesnej platformy do obsługi płatności dla jednej z największych sieci płatniczych na świecie, w którym zastosowano między innymi wzorzec Consumer-Driven Contracts.

Opis: Architektura oparta na mikroserwisach jest aktualnie bardzo popularna i oferuje szereg korzyści. Jej zalety idą jednak w parze z szeregiem wyzwań.  Ewolucja istniejących oraz implementacja kolejnych mikroserwisów sprawia, że testowanie integracji oraz utrzymywanie kontraktów pomiędzy nimi staje się wyzwaniem.  Jeżeli odbywa się to w projekcie, który ma wiele ścieżek rozwoju i wiele zespołów pracujących jednocześnie nad rozwojem usług, to mogłoby się wydawać, że mamy gotowy scenariusz na porażkę.  Czy jednak na pewno tak musi być?

Stream JavaScript
JavaScript w cyberprzestrzeni hakerów
Maksymilian Arciemowicz

Biografia: Starszy Architekt w Capgemini Software Solutions Center – z zamiłowania ekspert od cyberbezpieczeństwa. Autor popularnego bloga CXSECURITY, wieloletni badacz poziomu bezpieczeństwa standardowych bibliotek i aplikacji, takich jak libc, Apple, Oracle i innych.

Opis: Cyberprzestępcy coraz odważniej wykorzystują technologie związane z JavaScript, tworząc nowy front walki ze złem. Galopujące tempo rozwoju nowych technologii JS obliguje nas do poznawania nowych zagrożeń oraz technik obronnych. Jeśli jesteś deweloperem,  powinieneś znać podstawowe ryzyko wynikające w technologii JavaScript - a podczas tej prezentacji poznasz sposoby walki i obrony pomyślane na bazie ostatnich cyberataków wymierzonych w kradzież wrażliwych danych oraz rozpowszechniania złośliwego oprogramowania.

Hybrid Mobile App Development with Ionic
Andrzej Templin

Biografia: Starszy Inżynier Oprogramowania w Capgemini Software Solutions Center. Pasjonat technologii mobilnych. Wyróżniony przez twórców frameworka Ionic. W Capgemini pracuje w zespole rozwijającym system płatności mobilnych. W latach 2012-2018 odpowiedzialny za wdrożenia dużych systemów informatycznych w polskim sektorze publicznym. Z branżą IT związany od 20 lat.

Opis: Natywne apki czy może hybrydowe? Celem prezentacji jest przybliżenie uczestnikom podstawowych zagadnień związanych z tworzeniem hybrydowych aplikacji mobilnych w podejściu “write once, run anywhere”, przy użyciu Ionic Framework. Opowiem o genezie hybrydowych aplikacji mobilnych, o architekturze i możliwych zastosowaniach Ionic Framework.

Web Components czyli Angular, React i Vanilla.js w jednym stali DOM-u
Michał Jawulski

Biografia: Od ponad siedmiu lat projektuje  systemy dla firm finansowych z całego świata – to prawdziwy pasjonat nowych technologii  i inżynierii oprogramowania. Poza tym – wierny kibic Premier League, który relaksuje się, grając w Fifę.

Opis: Mówi się, że rok 2019 to rok Web Components. Podczas wystąpienia przedstawię czym one są i do czego służą. Jak zabrać się do stworzenia Web Components, jak zintegrować je z istniejącymi aplikacjami i na co uważać podczas korzystania z tej technologii?

Stop building monolithic frontends!
Marek Matczak

Biografia: Developer i architekt z piętnastoletnim doświadczeniem, specjalizujący się w rozwiązaniach webowych. Swoje pierwsze programistyczne kroki stawiał programując w BASICu na Atari 65XE, zapisując swoje programy dla potomnych na... taśmie magnetofonowej! Później programował również w takich językach, jak Pascal, C, C++, Java, a od kilku lat również JavaScript.

Opis: Wyobraźcie sobie, że od dobrych kilku lat budujecie aplikacje w oparciu o mikroserwisy. W pewnym momencie okazuje się, że, owszem, backend spełnia założenia tego sylu w architekturze, ale frontend to już monolit w czystym wydaniu. Mina architekta, gdy klient oświadcza, że nowy mikroserwis będzie realizowany przez nowego dostawcę... bezcenna.
W trakcie prezentacji pokażę kilka podejść do projektowania frontendu w architekturze mikroserwisów. Co więcej, podzielę się rozwiązaniami i doświadczeniami z rzeczywistych projektów, które miałem okazję prowadzić. A wszystko to poparte przykładami w kodzie. Jedno jest pewne – nikt nie będzie się nudził!

Vue.js: Come on! yet another JavaScript framework?!
Maciej Małecki i Justyna Bytner

Biografia: Maciej pierwsze kroki w programowaniu stawiał w burzliwym roku 1990, a z branżą IT jest zawodowo związany od niemniej burzliwego roku 2002-go. Był (i nadal jest) świadkiem narodzin nowych technologii, zmierzchu starych technologii, tworzenia się nowych mód, przemijania starych oraz rośnięciu i pękaniu baniek. Cały czas nie może zrozumieć, dlaczego kod aplikacji biznesowych po odpowiednio długim czasie zaczyna przypominać pewną słynną włoską potrawę.

Justyna Bytner: Justyna zaczynała pracę jako programistka JAVY w Capgemini – i to od razu z wysokiego C, bo od bardzo odpowiedzialnego zadania projektowego w rozproszonym środowisku dla międzynarodowych klientów. Dziś w jej przypadku trudno o typowy dzień w pracy. Tworzy architekturę systemu, uczestniczy w spotkaniach biznesowych i zajmuje się ofertowaniem.

Opis: Masz dość walki z zależnościami?  Czy może migracja do nowszych wersji frameworków nie pozwala Ci spać? A może chcesz wprowadzić elementy SPA do swojego projektu, lecz ograniczenia budżetowe nie pozwalają Ci napisać wszystkiego od nowa? Vue.js jest lekką biblioteką, która może Cię zainteresować. Pokażemy Ci, jak łatwo dodać ją do swojego projektu, a także, jak tworzyć aplikacje w sposób profesjonalny i skalowalny.

AGENDA

8:00 – 9:00 –  rejestracja gości/ odbiór welcome packów/ śniadanie
9:00 – przywitanie gości oraz krótkie przedstawienie agendy spotkania
9:15 -10:15 – Kyle Simpson, Keep Betting On JavaScript

STREAM JAVA   

10:15-11:00 – Krzysztof Sobkowiak, Serverless Java on Kubernetes
11:00-11:15 Coffee break
11:15-12:00 –Konrad Kuna, Zmiana kodowania ISO8859 na UTF8 - migracja bazy Oracle 12c
12:00-12:45 –  Wojciech Pazda, Distributed system integration using Apache Camel and Spring Boot
12:45-13:20 – Zuzanna Pacholczyk, Heal the code make it a better place. Power of code review
13:20 – 14:20 – Lunch break
14:20 – 15:00 – Łukasz Parczewski, Zastosowanie podejścia Consumer Driven Contracts w architekturze Mikroserwisów

STREAM JavaScript

10:15-11:00 – Marek Matczak, Stop building monolithic frontends!
11:00-11:15 Coffee break
11:15-12:00  – Andrzej Templin, Hybrid Mobile App Development with Ionic
12:00-12:45 – Maksymilian Arciemowicz, JavaScript w cyberprzestrzeni hakerów
12:45-13:20 – Michał Jawulski, Web Components czyli Angular, React i VanilaJS w jednym stali DOM-u
13:20 – 14:20  – Lunch break
14:20 – 15:00  – Maciej Małecki, Justyna Bytner, Vue.js: Come on! yet another JavaScript framework?!

   

15:00 – 16:00 Jarek Ratajski, I jeszcze jeden język...
16:00 – zakończenie konferencji

REJESTRACJA ZAKOŃCZONA